Tomarza HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0212 611 41 66

Başkan

- +
Başkan

Merhaba Kıymetli Hemşehrilerim,

Sivil toplum kuruluşları günümüz dünyasının vazgeçilmez unsurlarıdır. Bir yandan sosyal dengenin muhafazası için toplumun ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da kamunun yükünü hafifletir. Merkezinde yaratılmışların en şereflisi insan olan dünyamızda sivil örgütlenme hayri ve hasbi işlerin yapılabilmesi için zorunlu hale gelmiştir. Bu zorunluluk sadece insana değil, doğaya ve hayvana kısacası yaratılan her şeye hayırlı hizmeti vazife kılmıştır. Bu vazifenin asli bir sorumluluğu da devlet ile milletin iletişimini devam ettirmek, milletin beklentilerini devlete aktararak devletin bekasını sağlamaktır. Bu açıdan bakıldığında tarihin dönüm noktalarından biri olan İstanbul’un Fetih Günü olan 29 Mayıs (1993) tarihinde kurulan vakfımız, yerelde ve genelde hayırlı işlere öncülük ederek çalışmalarını sürdürmektedir. Tomarza sevdalısı bir avuç insanın bir araya gelerek, İstanbul Esenler ’de kendi mülkiyeti olan genel merkezimizde 2017 yılına kadar çalışmalarını yürüten vakfımız, bu yıldan itibaren Vakıflar Meclis Kararıyla Fatih, Kocamustafapaşa’daki Hekimoğlu Alipaşa Külliyesinde hizmet vermeye devam devam etmektedir. Yine Vakfımız bünyesinde 2006 yılında kurulan Çocuk Kulübümüz yaptığı faaliyetlerle göz doldurmaktadır. Kuruluş amacımıza uygun olarak geçmişimizden aldığımız milli ve manevi kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak gayretiyle örnek aldığımız ilk vakfiye; Hz. Ömer’in (R.A.) Hayber’in Fethinden sonra ganimet olarak kendisine düşen bir araziyi ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları için satılmaması, miras bırakılmaması ve hibe edilmemesi şartı ile verilmesidir. Bu örnek davranışın kaynağıysa, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır, malın en hayırlısı da Allah (C.C.) yolunda harcanandır.” tavsiyesidir.

Gönüllülük esasına dayanarak hizmetlerini devam ettirdiğimiz vakfımız, bugüne kadar çocuk ve yetişkin bağışçılarımızın desteğiyle Tomarza yerelinde, Türkiye genelinde ve uluslararası ölçekte birçok hayra vesile olmuştur. Vakfımıza yapılan bu hayırlı işleri başlıklar halinde sizlerle paylaşmak isterim

  • Üniversite öğrenci bursu
  • Hekimoğlu Alipaşa Kültür Merkezi bünyesinde günlük sıcak yemek dağıtımı yapan aşevi
  • İlk, Orta ve Lise okullarımıza eğitim ve öğretim araç desteği
  • Toplu sünnet merasimleri ve sağlık taraması
  • Belirli zamanlarda sosyal yardımlar (sağlık, gıda vb.)
  • Tomarza Devlet Hastanesi ek hizmet binası yapımı
  • Tomarza ve köylerinde ağaçlandırma çalışmaları
  • Çocuk şenlikleri
  • Afrika’da açılan su kuyuları

Hayırsever insanlarımızın katkısıyla yaptığımız ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğimiz faaliyetlerimizin sürmesi temennisiyle kuruluşumuzdan bugüne hizmeti geçmiş ve ahirete irtihal etmiş büyüklerimize Allah’tan rahmet, hizmete devam edenlerin gayretlerinin daim olması arzusuyla, şükranlarımla, sağlıkla ve afiyetle hayırlı ömür diliyorum.

 

Ömer Fatih KARAYEL

Mütevelli Heyeti Başkanı